29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

Adana Büyükşehir Belediyesince bu yıl 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film …
Kültür-Sanat - 18 Eylül 2022 14:33 A A

Adana Büyükşehir Belediyesince bu yıl 29’uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Yetkin Dikinciler ile Meltem Cumbul’un yaptığı Büyük Ödül Töreni, sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı.

Geçen yıl yaşamını yitiren Türk sinema oyuncularının isimlerinin okunduğu, fotoğraflarının sahneye yansıtıldığı etkinlikte bu yıl festival süresince yapılan etkinliklerden oluşan video gösterisi izlendi, Cahit Berkay ve orkestrası kısa bir konser verdi.

8 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film” ödülüne yönetmenliğini Ziya Demirel’in yaptığı “Ela ile Hilmi ve Ali” layık görüldü.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ödülünü verdiği Demirel, ödülü tüm çekilemeyen filmler, dedesi ve babası için aldığını söyledi.

Yönetmen Demirel aynı zamanda “En İyi Yönetmen” ödülünü alıp “En İyi Senaryo” ödülünü de Nazlı Elif Durlu ile paylaşırken, filmi “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “En İyi Kurgu” ve “Umut Veren Genç Erkek Oyuncu” ödüllerini kazandı.

Gecede “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Çilingir Sofrası” filmindeki rolleri ile Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen alırken, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü “Ela ile Hilmi ve Ali” filminden Ece Yüksel ile “Bana Karanlığını Anlat” filminden Aslıhan Gürbüz’e verildi.

YILMAZ GÜNEY ÖDÜLÜ VERİLMEDİ

Festivalde “Yılmaz Güney” ödülünü vermek için sahneye çıkan Jüri Başkanı Özcan Alper, sesi duyulmayan farklı toplumsal ve sınıfsal kimlikler ve cinsel yönelimleri sinemanın kendi olanaklarıyla anlatarak başka türlü görme ve düşünme biçimi üreten, üstü örtülen, halının altına süpürülen meselelerle ilişki kurarken politik sinemaya farklı bir bakış getiren bir film örneği bu yıl maalesef göremediklerini belirterek, “Yılmaz Güney adına verilen ödülü boş bırakıyoruz” dedi.

Festivalde eski festival direktörü merhum Kadir Beycioğlu anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Ümran Safter’in yönettiği “Kabahat” filmi layık görüldü.

ÖDÜL ALANLAR

– En İyi Film Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel

– Yılmaz Güney Ödülü: –

– En İyi Yönetmen Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel

– En İyi Senaryo Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel ve Nazlı Elif Durlu

– Jüri Özel Ödülü: Kabahat – Ümran Safter

– En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Bana Karanlığını Anlat / Ece Yüksel – Aslıhan Gürbüz

– En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Çilingir Sofrası – Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen

– En İyi Müzik Ödülü: Bana Karanlığını Anlat – Taner Yücel

– En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Çilingir Sofrası – Engin Özkaya

– En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Gülay Doğan

– En İyi Kurgu Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Selda Taşkın ve Henrique Cartaxo

– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Kabahat – Ece Demirtürk

– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Mendirek – Alihan Kaya

– Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Kabahat – Mina Demirtaş

– Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Denizhan Akbaba

– Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Cem Demirer – Mendirek

– Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Çilingir Sofrası – Ali Kemal Güven

– Adana İzleyici Ödülü: Suna – Çiğdem Sezgin

Törende ayrıca Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ile Adana Kısa Film Yarışması’nda da ödüller sahiplerini buldu.

Kültür-Sanat - 14:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.