4,5 yaşında ilk adım! Bu mutluluğun tarifi olamaz

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – Poyraz Aksu, dünyada yirmi milyonda bir görülen ‘Movet Wilson sendromuyla’ mücadele ediyor. Tedavisi henüz bilinmeyen …
Gündem - 21 Aralık 2021 23:24 A A

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – Poyraz Aksu, dünyada yirmi milyonda bir görülen ‘Movet Wilson sendromuyla’ mücadele ediyor. Tedavisi henüz bilinmeyen hastalıkla savaşarak 4.5 yaşına gelen Poyraz, bu yaşına kadar hiç yürüyememiş. Minik Poyraz, ilk adımını ise eğitim aldığı İBB Engelliler Müdürlüğü’ne bağlı ÖZGEM Esenyurt Eğitim Merkezi’nde attı. Seans esnasında yürümeye başlayan Poyraz’ın o anları kameralar ile kayıt altına alınırken oğlunun yürüdüğü anları gören anne Şükran Aksu (30), yaşadığı mutluluğun tarifi olmadığını söyledi. Eşinin iş yerinde baklava dağıttığını söyleyen Aksu, bu hastalığın çok bilinmediğini söyledi. Poyraz’ın ilk adımını yanında attığı Fizyoterapist İrem Çakmaz, ise o anı şöyle anlattı:”İlk adımlarını ben görmüş oldum. Bir fizyoterapistin en mutlu olduğu anlardır.”

Oğlunun ilk adımını attığını gördüğü an da çok duygulandığını söyleyen Şükran Aksu, eşinin de iş yerinde baklava dağıttığını söyledi. Türkiye’de Movet Wilson sendromun pek bilinen bir hastalık olmadığını belirten Aksu, “Oğluma bu tanı 18 aylıkken konuldu. Poyraz, 2.5 aylık olduğunda benimle göz teması kurmadığını fark ettim. Ardından hastaneye gittik. Ama hangi doktor ve hastaneye gittiysek oğlumun hastalığının bilinmediği söylendi. Bazı doktorlar, çocuğumun hangi materyallere ihtiyacı olduğunu ve nasıl bir özel eğitimden geçmesi gerektiği konularda bizi yönlendirdi. Onun üzerine özel eğitim merkezleri aramaya başladım.” diye konuştu.

ÖZGEM Esenyurt Merkezi’ne, çocuğu Down Sendromlu olan yakın bir arkadaşının önerisiyle başvurduğunu aktaran Aksu, “Üç yıldır özel bir eğitim merkezinden eğitim alıyoruz. Arkadaşım sonrasında ÖZGEM Esenyurt’un eğitimlerinden çok memnun kaldığını ve başvuru yapmamı söyledi. Poyraz, öncesinde hiç yürüyemiyordu. Ayakta durmakta sorun yaşıyordu. Bıraktığınızda birkaç saniye ayakta kalabiliyordu. Ama burada yürüdü. Eğitimi esnasında hocamız fark ediyor. Kameradan bana izlettiler ilk olarak. O an çok duygulandım. Benim için çok özel bir andı.” şeklinde konuştu. Fizyoterapist İrem Çakmaz da, “Poyraz’la enerjimiz çok tuttu. Yürümek, beyinsel olarak keşfin artacağı bir dönem. Bizim işimiz henüz bitmedi. Daha yolun çok başındayız” ifadelerini kullandı.

Gündem - 23:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.