80’LER NOSTALJİSİ: CREEPER AYAKKABILAR

Moda sektörü çok enteresan… Gerçekten! Çoğu zaman “güzel” görünmek için seçtiklerimiz kıyafetler aslında sözcükleri kullanmadan kendimizi ifade …
Moda - 14 Aralık 2021 07:27 A A

Moda sektörü çok enteresan… Gerçekten! Çoğu zaman “güzel” görünmek için seçtiklerimiz kıyafetler aslında sözcükleri kullanmadan kendimizi ifade etme şekli. Trend kelimesi bugünlerde farklı bir anlam kazanırken, geçmişte kıyafetler ve kıyafetlerin giyilme şekli bir düşünceyi, sosyolojik grubu veya ideolojiyi temsil ediyordu. Günümüzde geçmişteki trendlerden ilham alırken bu popüler kültür gruplarına dikkat çekmeden edemeyeceğiz!

Evet, 70’ler, 80’ler ve 90’lar olmak üzere birçok dönemden ilham alıyoruz ancak birçok ‘eski’ trend bu dönemlerin nostaljik fotoğraflarını süslemenin yanı sıra farklı grupları temsil ediyordu. 70’li yıllarda barış işaretli kolyeleri ve çiçekli taçları takanlar barış destekçisi hippielerden olduğunuzu ifade ederken, 80’li yıllarda çengelli iğneler, eskimiş postallar ve deriler giyiyorsanız bu da asi punk kültüründen olduğunu gösteriyordu. Şimdi de tam olarak bu punk rock kültürüne ait bir trendin geri dönüşünü kutluyoruz!

Önce 50’li ve 60’lı yıllarda Teddy Boys adlı elit rock kültürünün tercih ettiği ‘Creeper’ ayakkabılar daha sonra 80’li yıllarda punk takipçilerinin favorisi haline geldi. Kalın tabanları, trok işlemeleri ve tırtıklı geçişleri ile 70’li ve 80’li yıllarda yeniden popüler hale gelen Creeper ayakkabıları pek çok 80’li yıllar filminde de görebilirsiniz. Vivienne Westwood’un İngiliz rock dönemine damgasını vurması ile birlikte moda dünyasına da giriş yapan Creeper ayakkabılar, Bananarama müzik grubundan The Cure grubuna kadar birçok rock/punk yıldızının da olmazsa olmazları arasında yer aldı. 80’li yıllarda rock ve punk dinliyorsanız Creeper ayakkabınız olmadan sokağa çıkamazdınız diyebiliriz!

80’li yılların hit filmlerinden biri olan ‘Pretty in Pink’ filminde sıklıkla gördüğümüz Creeper ayakkabıları ister istemez Duckie karakteri ile özdeşleştirmiş olabilirsiniz. Jon Cryer’ın canlandırdığı ikonik Duckie karakterinin olduğu bu eğlenceli filmi henüz izlemediyseniz, stil notunuzun yanına bir film önerisi de ekleyebilirsiniz! Takım elbisesinin altındaki Creeper ayakkabıları ile nostaljik bir ikon olan Duckie, yıllar sonra Kış 2022 stilimize de ilham kaynağı oluyor.

‘Pretty in Pink’ filminde Duckie rolünde Jon Cryer (Paramount Pictures)

2010’lu yıllarda punk ve ego kültürünün yeniden doğması ile birlikte Miley Cyrus gibi yıldızların geri getirdiği Creeper ayakkabılar 2015’te Puma ve Rihanna iş birliğinde sneaker versiyonu ile karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise orijinal versiyonunda podyumlara ve sokak stiline taşınan Creeper ayakkabılar her adımda 80’li yılları yankılıyor desek yalan olmaz. Geçmişten sürpriz stiller getiren moda sektörüne bu hatırlatması için çok teşekkür ediyoruz! Hoşgeldin İngiliz punk sahnesinin ve 80’li yılların unutulmaz ayakkabısı!

Asi ruhunuzu öne çıkarmak adına fotogaleride sizin için seçtiğimiz Creeper modellerine göz atabilirsiniz…

1

Teddy Süet Ayakkabı, $895 SAINT LAURENT net-a-porter.com

2

Şeritli Deri Ayakkabı, 499 TL H&M hm.com

3

Siyah Süet Creeper, €44.99 TRUFFLE COLLECTION asos.com

4

Süet Gibson Ayakkabı, 2,520 TL GEORGE COX fredperry.com

5

Platform Tabanlı Deri Ayakkabı, 549.99 TL MANGO shop.mango.com

6

Kate Oxford Ayakkabı, €475 3.1 PHILLIP LIM ssense.com

7

Deri Loafer, 7,089 TL MARSELL beymen.com

8

Rockstud Flair Ayakkabı, €790 VALENTINO GARAVANI farfetch.com

9

Bağcıklı ve Tırtıklı Tabanlı Loafer, 699.95 TL ZARA zara.com

10

Zebra Desenli Creeper, €750 MARNI ln-cc.com

11

Süet Ayakkabı, 549 TL DESA desa.com.tr

12

Platformlu Mokasen, $1,123.58 MIU MIU cettire.com

13

Dikişli Rugan Ayakkabı, 1,299 TL MASSIMO DUTTI massimodutti.com

14

Suni Süet Ayakkabı, $26.70 NASTY GAL nastygal.com

15

Ayakkabı, 4,460 TL ALEXANDER MCQUEEN brandroom.com.tr

Moda - 07:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.