ABD’de 560 cesedi ve uzvunu izinsiz satan cenaze evi işletmecisine 20 yıl hapis

Colorado eyaletinde bir cenaze evinin eski direktörü, 500’den fazla cesedi veya uzuvlarını ailelerin izni olmadan satmaktan 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Dünya - 6 Ocak 2023 07:27 A A

Colorado Başsavcılığından yapılan açıklamada, 46 yaşındaki Megan Hess’in, Montrose şehrinde Sunset Mesa Cenaze Evi’ni işletirken, aile ve yakınlarından izin almadan cesetleri veya bazı uzuvlarını yasa dışı sattığı belirtildi.

560 cesedi ve uzuvlarını izinsiz sattı

Açıklamada, 2010 – 2018 yıllarında yaklaşık 560 cesedi veya bunların bazı uzuvlarını tıp eğitimi veren şirketlere kadavra olarak satan Hess’in suçunu kabul ettiği ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

Yardım eden annesi de ceza aldı

AA’nın haberine göre; Hess’le birlikte çalışan 69 yaşındaki annesi Shirley Koch da yasa dışı uzuv satışına yardım ve yataklıktan 15 yıl hapse mahkum edildi.

Davaya bakan bölge yargıcı Christine M. Arguello, “Bu olay, mahkeme kürsüsünde şimdiye kadar yaşadığım beni en duygusal olarak tüketen dava.” ifadesini kullanarak Hess ve Koch’un derhal hapse gönderilmesini emretti.

Eyalet Başsavcısı Cole Finegan da Hess ve Koch’u, “korkunç”, “hastalıklı” ve “açgözlü” olarak niteleyerek, “Bu hapis cezalarının, kurbanların aile ve yakınlarına, ölülerinin yasını tutarken bir miktar huzur getirmesini ve gelecekte benzer işler düşünen dolandırıcıları caydırmasını içtenlikle umuyoruz.” dedi.

Yakılması istenen cesetleri sattılar

ABD’de ölüler için gerekli levazımatın temini, tören, defin veya yakılma gibi cenaze hizmetleri sağlayan işletmelere “Cenaze Evi” (Funeral House) deniyor.

Dünya - 07:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.