Boğaziçi’nde akademisyenler 2 yıldır eylemde

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler, iki yıldır rektör atamasına ve üniversitedeki hak ihlallerine karşı eylemlerini sürdürüyor. Araştırmaya göre mezunların yüzde 94’ü bu mücadeleyi destekliyor.
Gündem - 3 Ocak 2023 08:00 A A

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, iki yıldır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla üniversitelerine yapılan rektör atamasına karşı mücadele ediyor.

İki yıldır her gün sırtlarını rektörlüğe dönerek atamayı protesto eden akademisyenler geçen iki yılda üniversitede çok sayıda hak ihlali yaşandığını, hukuk dışı yolların tercih edildiğini, yönetime liyakatsiz kadroların yerleştirildiğini vurguladılar.

Akademisyenlerin haksız yere işten çıkarıldığını, görevlerinden uzaklaştırıldığını belirten akademisyen adına yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

ÜNİVERSİTEYİ SAVUNMAK İÇİN BU MEYDANDAYIZ

“Bizler, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak biliyoruz ki, üniversitemize yapılan saldırı daha geniş bir kuşatmanın ve kurumsal çöküşün parçası. Üniversite kurumu özelinde tüm ülkenin geleceği yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya. Tam da bu nedenle iki senedir sadece Boğaziçi Üniversitesi için değil, kamunun vazgeçilmez değerlerinden biri olan üniversiteyi savunmak için bu meydandayız.

Ve üçüncü senemize girerken her hafta bu meydanda verdiğimiz sözü yineliyoruz: Türkiye’de özgür, özerk, demokratik ve katılımcı ilkelere dayalı bir üniversite ideali gerçekleşene kadar kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.”

MEZUNLARIN YÜZDE 94’Ü REKTÖRE KARŞI

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BÜMED) bağımsız araştırma şirketi FutureBright’a yaptırmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, mezunların yüzde 94’ü Boğaziçi Üniversitesi’nde atanmış rektörlük sisteminden, seçilmiş rektörlük sistemine geçilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yine üniversite mezunlarının atama sonrası başlayan ve iki yıldır devam eden rektörlük krizin nedeniyle, öğrencilerden ve akademisyenlerden gelen tepkiye destek verme oranı da yüzde 94.

BÜMED tarafından yapılan açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi’nde almış oldukları üstün eğitim sayesinde bulundukları her alanda ülkemizin ve dünyamızın geleceğine yön veren mezunlarımızın neredeyse tamamının savunduğu özgür ve özerk yönetim biçiminin önemini bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi.

Gündem - 08:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.