CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 14 mayıs yorumu: Millet İttifakı için güçlü bir tarih

Normal sürecinde haziran ayında düzenlenmesi gereken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin tarihi konusunda tartışmalar sürüyor.
Gündem - 6 Ocak 2023 14:51 A A

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara CHP, seçimin 6 Nisan’dan öncesine çekilmesi durumunda seçim tarihinin erkene alınmasına destek vereceğini açıklamıştı. CHP, “siyasi mühendislik” olarak nitelendirdiği yeni seçim kanunu 6 Nisan’da yürürlüğe gireceği için bu tarihten sonraki herhangi bir seçim tarihine destek olmayacak.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, seçimin çekilmek istendiği tarihler arasında öne çıkan 14 Mayıs için kurmaylarına şu değerlendirmeyi yaptı:

“14 Mayıs tarihi güzel olur. Anlamlı bir tarih. 14 Mayıs tarihi Cumhur İttifakı için değil, Millet İttifakı için güçlü bir tarih. 14 Mayıs iyidir. ‘Yeter, söz milletindir’, biz de onu söylüyoruz. O gün Demokrat Parti bunu söylüyordu, CHP’ye yönelik söylüyordu. Şimdi CHP ile Demokrat Parti birlikte AK Parti’ye yönelik söylüyor. Anlamlı bir tarih. O tarih bizim utandığımız bir tarih değil.” Kılıçdaroğlu “Yeter, söz milletindir” sözünü söyleyen parti ile o zamanki rakibinin bugün aynı masada olmasını “bir avantaj olarak” değerlendirdi.

‘Fesih yetkisi yok’

Seçime, cumhurbaşkanının karar vermesi halinde gidilmesi olasılığına ilişkin de CHP’li kurmaylar şu değerlendirmeleri yapıyor: “Anayasa’da, Cumhurbaşkanı ‘Meclis ve Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesine karar verirse’ diyor. Fesih diye bir yetki de yok, madde de yok. Siyasi dilde hepimiz ‘cumhurbaşkanı feshederse’ diyoruz. Meclis çalışabilir. Adı fesih değil, seçimin yenilenmesi. Orada da Meclis çalışmaya devam ediyor ama seçim kararı alındıktan sonra fiilen çalışmaz. İhtiyaç olursa çalışabilir.”

‘14 Mayıs tarihinin önemi ve anlamı

Türk siyasi tarihi açısından çok önemli bir tarih olan 14 Mayıs 1950’de düzenlenen seçimler, Türkiye’nin ilk demokratik seçimi kabul edilir. Seçime “Yeter söz milletindir” sloganı ile katılan Demokrat Parti, 1950 seçimlerinde oyların yüzde 55’ini alarak CHP’nin 27 yıllık iktidarına son verdi.

Gündem - 14:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.