‘Dünya eğitimde de 5’ten büyüktür’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katıldı. Eğitim bakanları oturumunun kapanışında yaptığı konuşmada Türkiye …
Gündem - 19 Aralık 2021 03:33 A A

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katıldı. Eğitim bakanları oturumunun kapanışında yaptığı konuşmada Türkiye’de eğitimin son 20 yılına ilişkin kitapçık dağıtıldığını ifade eden Özer, Türkiye’nin kurulduğu günden itibaren eğitime özellikle eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve tüm vatandaşların nitelikli eğitimden faydalanması için çok önemli yatırımlar yaptığını belirtti. Ortaöğretim ve yükseköğretimdeki okullaşma oranlarının en fazla arttığı dönemin son 20 yıl olduğunu vurgulayan Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla tüm dünyada konuşmalarında, liderlere konuşmalarında, Birleşmiş Milletler’deki konuşmalarında değindiği bir nokta var. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyor Cumhurbaşkanımız. Bunun güzel bir örneğini burada sizlerle birlikte 3. Türkiye-Afrika Zirvesi vesilesiyle gösterdiğimize inanıyorum. Dünya eğitimde de 5’ten büyüktür” diye konuştu.

Hedef yüzde 100

Eğitim sisteminde 1,2 milyon öğretmenin bulunduğunu aktaran Özer, eğitimde fırsat eşitliğini sürekli artıracak, eğitimin kalitesini sürekli iyileştirecek bir kültürü eğitim sisteminin içerisine yerleştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Burada dört konuya ağırlık vereceklerine değinen Özer, birinci konunun eğitimdeki eşitsizliklerin başladığı nokta olan okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması olduğunu belirtti. Özer, 2022 sonunda şu anda Türkiye’de 3 yaştaki yüzde 14 olan okullaşma oranındaki arzı yüzde 50’ye, 4 yaştaki yüzde 35 olan okullaşma oranındaki arzı yüzde 70’lerin üzerine, 5 yaştaki yüzde 78 olan okullaşma oranındaki arzı ise yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

İkinci konunun okullardaki imkân farklılıklarını azaltmak, üçüncüsünün ise öğretmenlerin mesleki gelişimini desteklemek olduğunu söyleyen Özer, “Bu kadar devasa ölçekte 1,2 milyon öğretmenin olduğu sistemde Bakanlık olarak öğretmenlerimizi sadece öğretmenlik mesleki gelişimi bağlamında değil; aynı zamanda psikososyal, kişisel gelişim ve liderlik eğitimi destekleriyle çok boyutlu olarak desteklemeyi hedefliyoruz. Böylece, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin neresinde olursa olsun, sosyoekonomik arka plandan bağımsız, çok rahat bir şekilde herkes nitelikli eğitime erişebilir hâle gelecek” ifadelerini kullandı. Özer, konuşmasında ayrıca Türkiye’nin en önemli uluslararası açılım yapacağı alanlardan birinin mesleki eğitim olacağını kaydetti.

Gündem - 03:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.