Erdoğan’ın savaş açtığı stokçuluk e-ticaret sektörünü de alt üst etmiş! Kirli oyun deşifre oldu

Hükümet stokçuluk yaparak fiyatların artmasına neden olan üreticileri sürekli uyarırken yeni stokçuluk yöntemleri de bir bir tespit edilmeye …
Ekonomi - 12 Aralık 2021 12:27 A A

Hükümet stokçuluk yaparak fiyatların artmasına neden olan üreticileri sürekli uyarırken yeni stokçuluk yöntemleri de bir bir tespit edilmeye devam ediliyor. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM. com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “Son dönemde e-ticaret platformlarında mağazası bulunan bazı satıcıların stoklar üzerinde oyun oynadığını tespit ettik. Bunlar önce stokta bulunan ürünlerini vatandaşa satarak, ödemesini garanti altına alıyor. Bilindiği üzere ürün teslim edilmeden e-ticaret platformları ürünün ücretini mağazalara geçmiyor. Ancak bu satıcılar ürünü sattıktan sonra müşterisine söz konusu ürün için ‘stoğumuzda yok’ diyerek, birkaç gün tüketiciyi oyalıyorlar. Eğer o sürede ürün fiyatı artarsa satışı iptal ederek para iadesini sağlayıp ürünü yeniden yüksek fiyattan satışa koyuyor. Bu şekilde stokçuluk yapanları tespit ederek fırsatçılara izin vermiyoruz” diye konuştu.

“KÖTÜ SATICILARI TESPİT ETMEK AMACIYLA YAZILIM GELİŞTİRDİK”

E-ticaret platformlarında stok açtıktan sonra “stok yok” bahanesiyle satışı iptal eden mağazaların vatandaş tarafından da kendilerine bildirilmesini isteyen Çevikoğlu, “Tüketicinin tek kuruşunun bile hesabını soracağız” dedi. Çevikoğlu, e-ticaret sektöründe bugüne kadar fahiş fiyatlar ve sahte indirimlere karşı büyük bir mücadele yürüttüklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Kovid-19 salgını sonrası e-ticarette satış yapan firma sayısı 320 binlere ulaştı. Biz sektör olarak kötü satıcıları tespit etmek amacıyla yazılım geliştirdik. Fiyat-indirim kıyaslamaları yaparak sahte indirimleri tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz firmaları önce uyarıyoruz, aynı yöntemi devam ettirirlerse platformumuzdan çıkıp, gerekli mercilere şikâyet ediyoruz.”

STOKÇULUK YAPANLARA 2 MİLYON TL PARA CEZASI VERİLEBİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Stokçuların üzerine ciddi manada gideceğiz. Hem ellerindekine el koyacağız hem de cezai müeyyideleri yüksek tutacağız” açıklamasının ardından Ak Parti harekete geçti. Jet hızıyla hazırlanan kanun teklifi ile stokçuluk yapanlara 2 milyon TL para cezası verilebilecek. 6585 Sayılı Perakende Yasası’nda konuyla ilgili düzenleme yer alacak.

26 ARALIK’TA İNDİRİM GÜNLERİ BAŞLIYOR

Sabah gazetesinin haber

Ekonomi Haberleri

Ekonomi - 12:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.