Global endişede korona ilk sırada

Kanser endişesi dünya ortalamasında ikinci Dünya toplumlarının sağlık endişelerine baktığımız aslında beklemediğimiz bir durumla karşılaşmıyoruz …
Gündem - 21 Aralık 2021 04:12 A A

Kanser endişesi dünya ortalamasında ikinci

Dünya toplumlarının sağlık endişelerine baktığımız aslında beklemediğimiz bir durumla karşılaşmıyoruz. Salgının başından bu yana beş milyonu aşkın insan hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs global endişe sıralamasında ilk sırada izleniyor.

Pandemi öncesi yıllarda her zaman birinci başlık olarak karşımıza çıkan Kanser endişesi şimdi dünya ortalamasında ikinci sıraya gerilediğini fark ediyoruz. Aslında bu durum salgın olmasa yine ilk sırada gelen endişe olarak değerlendirilebilir. Ancak; üçüncü sıraya baktığımızda ruh sağlığını görüyoruz.

Günümüzde değişen günlük yaşam, insanların yeni rutinine uyum sağlama zorluğu, ekonomik krizler, insanların alışkanlık haline getirdikleri gereksinimlerini karşılamakta yaşadığı sıkıntılar ruh sağlığını etkileyen önemli faktörler… Yanı sıra başta sağlık sektörü olmak üzere bazı meslek gruplarının uzun ve yorucu iş vardiyalarına maruz kalmaları, halen eskiden yaşanılan normal hayata geri dönüş olmaması “ruh sağlığı” endişesini kanserden sonra üçüncü sıraya taşıyor.

Küresel olarak her 5 kişiden 1’i stresi önemli sağlık sorunları arasında belirtiyor. Peru, Arjantin ve Güney Kore’den araştırmaya katılanların ise üçte biri veya fazlası ülkelerinin karşı karşıya olduğu sağlık sorunları arasında %22 oranla strese işaret ediyor.  Türkiye’de bu oran %28… Genel olarak 50 yaş altı için stres daha önemli bir sağlık sorunu olduğu söylemek mümkündür. Bunu takiben çağın bitmeyen bir diğer sağlık sorun Obezite bulunuyor. Bu konudan en dertli ülkelerin başında Meksika ve Şili geliyor. 2020’den bu yana Meksika’da pek bir değişim görülmezken Şili’de bu konudaki endişe oranları 7 puan artış gösteriyor.

Diğer yandan sağlık sorunları endişelerine yönelik sunulan hizmetlerin kalitesi de incelendiğinde; her 10 kişiden neredeyse 8’nin ülkelerin-deki sağlık hizmetlerini çok iyi veya iyi olarak değerlendiriyor. Sağlık hizmetleri derken; buna doktorlar, cerrahlar gibi uzman hekimler, hastanelere, test merkezleri ve çeşitli rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılan ilaçları dahil edilerek şu soru soruluyor; “Sizin ve ailenizin ülkenizde erişimi olduğu sağlık hizmetlerinin kalitesinin nasıl değerlendirirsiniz?”… Singapur, İsviçre, Avustralya, ülkelerindeki sağlık hizmetlerini çok iyi veya iyi olarak değerlendiren ülkeler den olurken Türkiye’de bu oran %45. 

Sağlık sorunları küresel sıralama

Genel olarak düşündüğünüzde aşağıdakilerden hangisini ülkenizde insanların karşılaştığı en Önemli sağlık problem olarak görüyorsunuz?

Covid-19 dünyanın karşı karşya olduğu en Önemli sağlık problem olarak görülüyor. 2020’ye kıyasla 2 puanlık düşüş görülse de %70’lik bir oran bu konuda hemfikir.

Geçtiğimiz yıla koyasla algılanan sağlık problemleri içerisinde en büyük değişim +5 puanlık artışla akıl Sağlığı konusunda görülüyor. Akıl Sağlığı en çok endişelenilen sağlık sorunları içinde kanserin sadece 3 puan gerisinde.

Genel olarak düşündüğünüzde aşağıdakilerden hangisini ülkenizde insanların karşılaştığı en Önemli sağlık problem olarak görüyorsunuz?

Koronavirüs

Koronavirüs günümüzde küresel kamuoyu için en büyük sağlık problemi olarak görülüyor.

Araştırmanın yapıldığı 30 ülkenin 25’inde Koronavirüs e n büyük sağlık sorunu olarak belirtiliyor.

Endişe en çok Malezya (%93) ve Peru (%90)’da görülüyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %78’I de Koronavirüsü en Önemli sağlık sorunu olarak belirtiyor.

Bu konudaki algılarda önceki yıla göre büyük değişim gösteren ülkeler de var: En büyük artışlar Güney Afrika (+19), Japonya (+11) ve Avustralya (+10)’da görülürken en büyük düşüşler de Şili (-18), Polonya (-16) ve Macaristan(-14)’da görülüyor.

Kanser

Araştırmaya katılanların üçte biri kanserin en Önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirtiyor. Bu oran 2021’de %34 iken 2020’de %37 idi. Pandemi öncesinde ise %52’lik kesim kanseri en Önemli sağlık sorunlarından biri olarak gösteriyordu. Pandemiyle birlikte bu algıda 18 puanlık düşüş görüldü. Kanser endişesi konusunda Avrupa bölgesinin oratlması ise %45. bu oran diğer bölgelere göre oldukça yüksek.Daha yaşlı kesimin kanserin neden olacağı sağlıkl risklerinden daha ensişeli olduğu görülüyor. 50-74 yaş aralığının bu konudaki endişesi %39 iken 35 yaş altında bu oran %28’e geriliyor.

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin de %37’si kanseri endişe verici sağlık sorunları arasında gösteriyor.

Akıl sağlığı

Her 10 kişiden 3’ü (%31), ülkelerindeki insanların karşı karşıya olduğu en Önemli sağlık sorunları arasında akıl sağlığını gösteriyor. Bu oran 2020’ye kıyasla 5 puanlık artış göstermiş durumda.

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %19’u da akıl sağlığının en Önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirtiyor.

Akıl Sağlığı, Şili ve İsveç’te en Önemli sağlık sorunu olarak belirtiliyor. Bu konudaki endişede 2020’ye kıyasla en çok artış gösteren ülkeler ise İspanya (+19), Belçika (+13) ve Brezilya (+13)

Akıl Sağlığı konusunda kadınlar erkeklere göre daha çok endişeliler. (+36 vs %26)

 

 

 

 

 

Gündem - 04:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.