HDP’nin Hazine yardımına geçici süreyle bloke konuldu

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması istemliyle devam eden davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulmasına ilişkin talebini dün görüştü.
Gündem - 6 Ocak 2023 14:57 A A

NAMIK DURUKAN Ankara –  Yüksek Mahkeme, Başsavcılığın “terör örgütü ile organik bağının devam ettiği, Hazine kaynaklarının terör örgütüne aktarıldığı” gerekçesiyle partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebini kabul etti. Oy çokluğuyla alınan kararın gerekçesi HDP’ye iletilecek. Karara karşı HDP bir ay içinde savunmasını yapacak. Daha sonra AYM kararı yeniden değerlendirerek, tedbir hükmünün devamına ya da kaldırılmasına karar verecek.

539 milyon ödenek

Seçim yılı olduğu için bu yıl hazine yardımı alma hakkı olan partilere üç katı ödeme yapılacak. Bu kapsamda HDP’ye de 179 milyonu 10 Ocak’a kadar olmak üzere toplamda 539 milyon TL hazine yardımı yapılacaktı.

‘İhsas-ı rey’ yorumu

Kararı Milliyet’e değerlendiren HDP Hukuk Komisyonu Üyesi Rüştü Tiryaki, AYM’nin kararını “ihsas-ı rey” olarak niteledi. Tiryaki, “Bu AYM’nin nihai kararını şimdiden vermesi anlamına geliyor. AYM bundan sonra ‘kapatma yönünde bir karar vereceğim’ demiş oldu” dedi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç “Hukuksuz bir karardır, kabul etmiyoruz” derken, Parti Sözcüsü Ebru Günay “Siyasi bir karar olarak tarihe geçmiştir” ifadesini kullandı. 

 

Gündem - 14:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.