Huawei Bu Yıl 12 ve 14nm İşlemcilerini Duyurabilir

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Huawei, 2023 yılında 12 ve 14nm işlemcilerini duyurabilir.
Teknoloji - 3 Ocak 2023 11:54 A A

2020 yılının başlarında ortaya çıkan çip krizi ile aslında çiplerin hayatımızda ne kadar önemli bir rol oynadığını görmüş olduk. Akıllı telefonlardan tutun da otomobillere hatta üretim bantlarına kadar pek çok alanda kullanılan çipler, günümüz dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Tabii ki mühendisler de sürekli olarak bu çipleri daha verimli ve güçlü yapmak için sürekli olarak çalışıyor.

Öte yandan akıllı telefon üreticileri de yavaş yavaş kendi bağımsız çiplerini ve işlemcilerini geliştirmek için çalışmalara başladı. Bu sayede üreticiler kendi sınırlarını kendileri belirleyerek akıllı telefonlarını diğer markalardan daha üstün kılmayı amaçlıyor. Huawei’nin ise bugün tamamen farklı bir alanda kullanılmak üzere kendi işlemcilerini geliştireceği ortaya çıktı.

Huawei 12 ve 14nm işlemcileri IoT cihazlar için üretecek

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde OPPO’nun tamamen bağımsız bir şekilde kendi işlemcisini üretmeye başladığını sizlere aktarmıştık. Daha önce Samsung ve Huawei’de bunu denemiş ancak başarısız olarak ünlü çip üreticisi TSMC çatısı altında lisanslı çipler “ürettirmeye” başlamıştı. Ancak Huawei hakkında bugün ortaya çıkan söylentilere göreyse şirket çok yakında 12 ve 14 nm işlemcilerinin üretimine bu yıl içinde başlayacak.

Geçtiğimiz hafta TSMC’nin 3nm çip üretimine başlamasının üzerine bu gelen bilgiler Çinli teknoloji devinin birkaç yıl geriden geldiğini düşündürtse de aslında olay bambaşka. TSMC ve diğer firmalar ağırlıklı olarak akıllı telefonlar için işlemci geliştirirken Huawei’nin 12 ve 14nm işlemcilerini IoT (Internet of Things) cihazlar için geliştireceği iddia ediliyor. IoT cihaz kategorisinin içinde akıllı saatlerden tutun da modemlere ve hatta akıllı ev sistemlerine kadar internete bağlanabilen ve içinde çip bulunduran tüm cihazlar bulunuyor.

Ortaya çıkan sızıntılara göre Huawei, 12 ve 14nm’lik yeni işlemcilerini halihazırda pek çok telefonda gördüğümüz 4 ve 5nm’lik mobil işlemciler kadar güçlü yapmak için yüzlerce mühendisle birlikte çalışıyor. Ayrıca bu işlemcileri en erken 2024 yılının ortalarında göreceğimiz de konuşulan iddialar arasında.

Teknoloji - 11:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.