İki Afganlı uyuşturucu ticaretinden 12,5 yıl hapis cezası aldı

PAŞA ALYURT Ankara – Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 yılı aşkın süren yargılama sonucu sanıklar Muhammed S. ve Ahmet S.’yi “uyuşturucu madde …
Gündem - 20 Aralık 2021 19:48 A A

PAŞA ALYURT Ankara – Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 yılı aşkın süren yargılama sonucu sanıklar Muhammed S. ve Ahmet S.’yi “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 12,5’ar yıla mahkum etti. Karar gerekçesinde, Altındağ bölgesinde uyuşturucu ticareti yaptıkları belirlenen sanıklardan Muhammed S.’nin polis baskını sırasında eroin maddesinin bulunduğu poşeti tuvalet giderine attığı tespitine yer verildi.

Olay, Ağustos 2017’de Altındağ ilçesine bağlı Ziraat Mahallesi’nde meydana geldi. Mahallede iki farklı adreste ikamet eden Afganistan uyruklu bazı kişilerin uyuşturucu ticareti yaptığına yönelik istihbari bilgileri üzerine polis ekiplerince operasyon düzenlendi.

İki adrese operasyon

Operasyonda evde bulunan sanık Muhammed S. kapıyı polise açarken, diğer sanık Muhammet S. tuvaletin gider kısmına poşet içerisindeki uyuşturucu maddeyi atarken yakalandı. Yapılan aramada evin diğer bölümlerinde de hassas terazi ile sanık Muhammed S. üzerinde uyuşturucu madde ticaretinden elde edildiği düşünülen bir miktar para bulundu. Aramanın devam ettiği sırada sanıklar Muhammet Z. ile Ahmet S. eve geldi. Polisi gören Ahmet S. elinde bulunan poşeti yere attı. Poşet kontrol edildiğinde  içerisinde eroin olduğu tespit edildİ. Ayrıca sanıklardan Muhammet Z.’nin üzerinden de uyuşturucu madde ticaretinden elde edildiği düşünülen yine bir miktar para ele geçirildi. Afganlıların kaldığı mahalledeki ikinci adrese yönelik operasyonda da içinde farklı gramajlarda eroin, metamfetamin maddesi, afyon sakızı bulunan çok sayıda poşet bulundu.

Yaklaşık 4 yıl süren olaya ilişkin davada mahkeme sanıklardan Muhammed S. ve Ahmet S.’yi “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 12,5’ar yıla mahkum etti.

Şüpheden sanık yararlandı

Kararın gerekçesinde, operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddelerin kullanım sınırının üstünde olduğu kaydedildi. Mahkeme, sanıklardan Muhammed Z. ile Muhammed S. hakkında ise, yeterli somut delile ulaşılamadığı için beraat kararı verdi. Karar gerekçesinde, “Sanıklar Muhammed S. ve Muhammed Z.’nin uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama suçunu işlediklerine dair cezalandırılmalarına yeter derecede şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı somut delil elde edilemediğinden ve yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiği mahkememizce sabit görülmediğinden, ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereği sanıklar Muhammed S. ve Muhammed Z.’nin üzerilerine atılı suçtan CMK’nın 223/2-e maddesi uyarınca ayrı ayrı beraatlerine karar vermek gerekmiştir” denildi.

Gündem - 19:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.