İstanbul’da sahte alkol dur durak bilmiyor

FERİT ZENGİN İstanbul – İstanbul Valiliği tarafından yapılan ve 16 Kasım ile 16 Aralık tarihleri arasını kapsayan istatistiki bilgilere göre …
Gündem - 20 Aralık 2021 03:06 A A

FERİT ZENGİN İstanbul – İstanbul Valiliği tarafından yapılan ve 16 Kasım ile 16 Aralık tarihleri arasını kapsayan istatistiki bilgilere göre “sahte alkol zehirlenmesi” olaylarının önlenmesi amacıyla yapılan çalışma ve tespitlerde; şehir genelinde 46 şahıs sahte alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı. 11’i yabancı, 22 şahsın hayatını kaybederken beşi yabancı, 16 şahıs da hayati tehlike riskiyle hastanede tedavi altında tutuluyor. Üç şahsın taburcu edildiği zehirlenme olaylarında beş şahısın ise hayati tehlike riski olmaksızın tedavisi sürüyor.

47 kişi serbest

Sahte alkol üretimi ve satışına yönelik olarak 16 Kasım ile 16 Aralık tarihleri arasında sürdürülen kontrol ve denetim çalışmalarında ise 56 operasyonun düzenlediği il genelinde 78 şüpheli sahte alkol üretme ve satma suçlamasıyla gözaltına alınıp 14’ü tutuklandı, 17’si hakkında ise adli kontrol hükmü uygulanırken 47 şüpheli serbest bırakıldı.

Jandarma ve polis tarafından yapılan operasyonlarda 32 bin 978 şişe ve 27 ton 619 litre sahte alkollü içki ele geçirilirken aynı operasyonlarda, sahte alkol imalatında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Aynı restorandaki içkiden öldüler

İstanbul’da geçtiğimiz pazar Avcılar’da bir büfeden aldığı sahte içkiyi içen İbrahim Kaşıkçı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, Esenyurt’ta bir lokantadan aldığı sahte içkiyle zehirlenen Türkmenistan uyruklu Jobborkul Rakhmonov da hayatını kaybetmişti. Bir gün sonra aynı lokantadan içki alan üçü yabancı uyruklu, altı kişi daha sahte alkol zehirlenmesi şikayetiyle kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirirken, Fatih’te Kemal Ahmedenov saf alkol içerek ölmesiyle son bir hafta içerisinde sahte alkolden ölenlerin sayısı dokuz olmuştu.  

 

Gündem - 03:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.