Kaçak balıkçı barınaklarına tahliye

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Barınaklarda kullanılan kaçak alanlar, Gecekondu Kanunu kapsamında yıkılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan il …
Gündem - 21 Aralık 2021 05:03 A A

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Barınaklarda kullanılan kaçak alanlar, Gecekondu Kanunu kapsamında yıkılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan il müdürlüklerine gönderilen genelgede, Su Ürünleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle uyarınca, balıkçı barınaklarının kiralanması yetkisinin 2020’den itibaren bakanlığa verildiği hatırlatıldı. Balıkçı barınaklarının kiralanması için taleplerin, kurulacak komisyon üzerinden bakanlığa verileceği bildirilen genelgeye göre, su ürünleri ile ilgili kooperatif veya birliklere, faaliyet alanlarında en fazla bir barınak kiralanabilecek. Statüsü balıkçı barınağı olmayan hiçbir kıyı yapısı için barınak kiralaması yapılamayacak, balıkçılar zorunlu olarak barınılan yerler, barınma yeri olarak tescil edilecek. Balıkçı barınaklarının kiraları, TÜİK’in Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’ne göre belirlenecek.

Amaç dışı kullanılmayacak

Kira borcu tahsil edilemeyen barınaklara, alacakların ödenmesine ilişkin bildirimde bulunulacak. Kiralama dışı bırakılan alanlara balıkçıların ihtiyacı olması durumunda; kullanım bedelleri geriye dönük olarak yeniden değerleme oranları ile belirlenecek ve kira alınacak. Balıkçı barınağı statüsünden çıkarılan alanlarda, balıkçılık faaliyeti gerçekleştirilemeyecek. Barınağın işgal edilen alanları, mevzuata aykırı yapıları, tahliye edilecek. Bu yerlerdeki kanunsuz kullanılan alanlar ve üst yapılar, belediye, valilik ve kaymakamlıklarca Gecekondu Kanunu kapsamında bertaraf ettirelerek ortadan kaldırılacak. İşgal edilen alanlar ile mevzuata aykırı yapılar bulunan balıkçı barınakları tahliyeden sonra kiralanabilecek. Tahliye yapılamazsa, kanunsuz yapılaşma ve işgal olan kısımlarının haricindeki bölümler kiraya verilecek. Balıkçı barınaklarının amaç dışı kullanı halinde de para cezası verilecek.

 

Gündem - 05:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.