Kışın kalbi yoran 7 önemli hata

Kış aylarında kalbi yoran sıkça 7 önemli hatayı anlatan Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Güngör, rüzgarın kalp …
Gündem - 19 Aralık 2021 04:48 A A

Kış aylarında kalbi yoran sıkça 7 önemli hatayı anlatan Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Güngör, rüzgarın kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında geldiğine dikkat çekerek, “Bunun nedeni ise rüzgarın göğüs bölgemizde oluşan ılık hava tabakasını uzaklaştırarak damarların büzülmelerine neden olması. Koroner damarlarda oluşan büzülme de kalp dokusuna giden kan miktarının azalmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda özellikle kalp damar hastalığı olan kişilerde rüzgarlı havalarda göğüs ağrısı şikayeti gelişebiliyor, çok daha önemlisi kalp krizinin oluşma riski artıyor. Dolayısıyla rüzgara karşı yürümemeli, rüzgarlı havalarda dışarı çıkmaktan kaçınmalı veya korunaklı kıyafetler giymelisiniz” uyarısında bulundu.

Doç.Dr. Güngör diğer hataları da şöyle sıraladı; “Gribal enfeksiyonlarda bilinçsizce ilaç kullanmak da önemli bir hata. Özellikle kalp yetmezliği olan hastalarda bilinçsizce kullanılan ilaçlar bazen ölümcül ritim bozukluklarına yol açabiliyor. Aşırı ağır ve yağlı yemekler tüketmemek, basit şekerlerden kaçınmak, toksinlerin atılımı için yeterli miktarda sıvı içmek bu anlamda çok önemlidir. Kış diye spor yapmak, tempolu yürüyüşleri de aksatmamak gerekiyor. Ancak sabahın erken saatlerinde; yoğun tempolu yürüyüş, kas güçlendirme egzersizleri ve bisiklet sürmek gibi zorlu egzersizlerden kaçınmanız gerekiyor. Çok kalın veya ince bir kıyafet yerine, ince ama kat kat kıyafetler tercih etmelisiniz.” 

Gündem - 04:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.