Kızı ölen babayı isyan ettiren karar! ‘Raporlara rağmen neden serbest?’

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Iğdır’da 1 Ocak 2020’de 3 aylık hamile Ebru Aras, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Silahla başından vurulan Ebru …
Gündem - 21 Aralık 2021 23:00 A A

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Iğdır’da 1 Ocak 2020’de 3 aylık hamile Ebru Aras, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Silahla başından vurulan Ebru Aras’ın ölmüne ilişkin öğretmen olan eşi Umut Aras, “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Aras, yargılandığı Iğdır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geçdı eylül ayında, ‘tutukluluk süresi’ gerekçesiyle adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Genç kadının ailesi ve avukat ise karara itiraz etti. Davanın 2 gün önce görülen son duruşmasında da itirazlar kabul edilmeyerek, Aras’ın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesine karar verildi. Öte yandan bu süreçte Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de Umut Aras’ı görevine iade ettiği öğrenildi.

BOŞANMA AŞAMASINDAYDI

Ebru Aras’ın ailesinin avukatı Aydanur Ağayar, dosyaya ilişkin şunları söyledi: “Ebru Aras hayatını kaybettiğinde boşanma aşamasındaydı. Eşinden şiddet gördüğüne dair şikâyetleri ve darp raporları var. Adli tıp raporunda Ebru Aras’ın intihar ettiğine dair tek bulgu yok. Biz Ebru’nun öldürüldüğü kanaatindeyiz. Dinlenen tanıklar, olay yeri ekibi ve olay yerinde ilk müdahale eden doktor silahın sanığın elinin yanında olduğunu söyledi. Ancak tüm bunlara rağmen Umut Aras sadece 2 yıla yakın tutuklu kaldı ve serbest bırakıldı. İtirazımız sürüyor.”

‘BU NASIL ADALET?’

Genç kadının babası Cengiz Öncüm de şunları söyledi:

“Bu adam sürekli çelişkili ifadelerde bulundu. Kızımın kendisini vurduğunu daha sonra da intihar ettiğini öne sürdü. Ama polisler eve gittiğinde silah bu adamın elindeydi. Kızım banyoda tam kafasının arkasından vuruluyor. İntihar eden bir insan kafasının arkasından nasıl vurulsun? Polisin vermiş olduğu ilk raporda da kızımın öldürüldüğü yazıyordu. Adli tıp raporunda da intihar yazmıyordu. 6 polisin ve sağlık ekiplerinin ifadeleri hep kızımın öldürüldüğü yönündeydi. Bu adam bir kişiyi değil iki kişiyi öldürdü kızım hamileydi, ama serbest. Kızıma ‘6 kişiyi öldürdüm 7’inci de sen olacaksın’ diyormuş. Bu nasıl adalet? Bir de tüm bunlar yetmezmiş gibi kalkıp görevine iade edildi. Sonra ‘Neden Türkiye’de kadın cinayetleri bitmiyor’ diyoruz. Bu adamın tahliyesi diğer erkeklere cesaret veriyor. Bu adam tutuklanması ve adaletin yerini bulmasını istiyoruz.”

Gündem - 23:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.