‘Lozan kalıcı bir çözüm değil’

ANKARA DHA, İHA – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Lozan Barış Anlaşması ile Türkiye’ye 100 yıl …
Gündem - 19 Aralık 2021 03:36 A A

ANKARA DHA, İHA – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Lozan Barış Anlaşması ile Türkiye’ye 100 yıl kazandırdıklarını söylediğini belirterek “‘Lozan’la meseleleri halletmiş, kapatmış, nihayete erdirmiş, hesabı görmüşüz’ demiyor. Bu şu demek; geçici bir çözüm bulduk” ifadelerini kullandı. Şentop “Dünya 21. yüzyılın ilk çeyreğinde yeni bir düzen arayışıyla karşı karşıya. Sadece uluslararası ilişkilerde değil; genel olarak bütün alanlarda dünyanın yeniden çok esaslı ve sistematik arayışlar içerisinde olduğunu müşahede ediyoruz” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, Ankara’da düzenlenen Şehadetinin 100’üncü yılında Said Halim Paşa Sempozyumu’na katıldı. Şentop, Said Halim Paşa’nın ölümünün 100. yılı ve diğer özel günleri anmalarındaki asıl sebebin 100 yıl önceki olayların hesaplarının verilmemiş ve kapatılmamış olması olduğunu belirterek, “Bugünlerde dünyadaki yeni karmaşanın aslında tohumları, çekirdekleri, benzeri birçok durumlar o 100 yıl öncesinde duruyor” dedi.

‘100 yıl muhasebesi’

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Lozan Barış Anlaşması ile Türkiye’ye 100 yıl kazandırdıklarını söylediğini belirten Şentop, “‘Lozan’la meseleleri halletmiş, kapatmış, nihayete erdirmiş, hesabı görmüşüz’ demiyor. Lehte aleyhte değerlendirmeler olabilir ama ‘100 yıl kazandırdık’ diyor. Bu şu demek; geçici bir çözüm bulduk. Süre çok uzun olmasına rağmen kalıcı bir çözüm olmadığı ifade ediliyor. Rahmetli Erbakan hoca da Lozan’a ‘Devre arası’ derdi” ifadelerini kullandı.
“Yaşadığımız olaylar çerçevesinde değerlendirdiğimizde, bitmeyen olayların, görülmeyen hesapların yeniden önümüzde olduğunu görüyoruz” diyen Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu: “2’nci Dünya Savaşı, meselelere kalıcı çözümler getiremedi. Savaş sonrası kurulan düzen de bunu sağlayamadı. Dünya 21’inci yüzyılın ilk çeyreğinde yeni bir düzen arayışıyla karşı karşıya. Sadece uluslararası ilişkilerde değil; genel olarak bütün alanlarda dünyanın yeniden çok esaslı ve sistematik arayışlar içerisinde olduğunu müşahede ediyoruz. 100 yıllar nedeniyle sadece anmalar yapmıyor, 100 yıl muhasebesi yapıyoruz.”

Said Halim Paşa’nın yaşadığı dönemin çok ayrıcalıklı, nevi şahsına münhasır bir ismi olduğunu söyleyen Şentop, “Öncelikle doğuşu itibarıyla şanslı bir ailede, ortamda doğmuş. Yetişme imkanları bakımından ve sahip olduğu maddi imkânlar bakımından büyük bir şansa sahip. Fakat aynı aileden birçok insan da bu şansı kuvveye çevirebilecek. Bir kere devlet adamlığı yönünden baktığımızda siyasetçi kişiliğinden ayrılan bir şey değil. Önce çok genç yaşlarda Şura-yı Devlet üyesi. 24 yaşında Sultan Abdulhamit’in itibar ettiği bir kişi. Daha sonra İttihat Terakki hükümetlerinden biraz önce hariciye nazırlığı, daha sonra da Birinci Dünya Savaşı’nda sadrazam olarak görev yapmış bir kişi. Siyasi olarak İttihat Terakki’nin Katib-i Umumiliği görevinde bulunmuş” diye konuştu.

Gündem - 03:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.