Meteoroloji’den peş peşe uyarılar! Donacağız

İstanbul’da hafta sonunun ilk gününde sabah saatlerinden itibaren yağmur yağışı ara ara etkili oluyor. İSTANBULLULAR GÜNE YAĞMURLA UYANDI İşe …
Gündem - 19 Aralık 2021 07:33 A A

İstanbul’da hafta sonunun ilk gününde sabah saatlerinden itibaren yağmur yağışı ara ara etkili oluyor.

İSTANBULLULAR GÜNE YAĞMURLA UYANDI

İşe gitmek için duraklarda bekleyen ya da sokakta yürüyen vatandaşların kimisi şemsiyeyle kimisi de montuyla yağmura karşı önlem aldı. Kimi vatandaşların da üst geçit merdivenlerinin altına sığınarak ıslanmaktan kaçtığı görüldü.

İstanbul’da gece saatlerinde etkili olan yağmur, sabah saatlerinde de aralıklarla etkisini sürdürüyor. İşe gitmek için sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkan vatandaşlar da şemsiyelerini kullanarak ya da otobüs duraklarına sığınarak ıslanmaktan kaçınıyor. Otobüs bekleyen kimi vatandaşların ise, yolda bulunan üst geçitlerin merdivenlerine sığınarak yağmurda ıslanmaktan kaçındığı görüldü.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Şen ise, ’Pazartesi akşamından itibaren daha soğuk hava geliyor. İstanbul kar soğukluğuna inecek. 4 dereceye kadar iniyor ama nemde bir problem var onu takip ediyoruz. Anadolu Yakası’nda salı ve çarşamba günü kar görebiliriz.’ dedi.

Marmara bölgesinde de etkili olan yağışı Salı günü İstanbul’da karla karışık yağmur şeklinde görülecek.

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Sibirya kökenli soğuk ve yağışlı havanın bu akşam saatlerinden itibaren kentte etkisini artıracağını ve pazar gününe kadar şehir merkezinde karla karışık yağmur ve kısa süreli kar yağışı beklendiğini ifade etti ve İstanbulluları uyardı. İşte bölge bölge yurtta hava durumu…

MARMARA’DA FIRTINA

Marmara’da rüzgarın bugün öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın Pazar günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Kuzey Ege’de rüzgarın pazar günü ilk saatlerden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına, yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli fırtınanın Pazar günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor.

MARMARA’NIN GÜNEYİ YÜKSEKLERİNDE KAR

Yapılan son değerlendirmelere göre; Cumartesi günü Balıkesir’in kuzey ve batı ilçeleri, Bursa’nın güney kesimleri ile Çanakkale’nin Yenice, Çan, Biga ilçelerinin 400-500 m üzeri yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (5-20 cm) kar yağışları beklendiğinden ulaşımda aksamalar, tipi, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Güney Ege’de rüzgarın öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde, yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli fırtınanın Pazar günü gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor.

BATI AKDENİZ’ÜN YÜKSEK BÖLGELERİNDE KAR

Yapılan son değerlendirmelere göre; Cumartesi günü aksam saatlerinden sonra Burdur’un güney ve doğusunun yüksekleri, Isparta, Antalya’nın 1100-1200 m üzeri yüksek kesimleri ile Konya’nın güney ve batısında de kuvvetli kar yağışları bekleniyor.

Kar yağışlarının genellikle Cumartesi gece saatlerinden sonra, Antalya’nın doğusunun yüksekleri ile Konya çevrelerinde Pazar günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Konya Antalya yolunun yüksek kesimleri başta olmak üzere kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İÇ EGE’DE KUVVETLİ KAR YAĞIŞI

Cumartesi günü Kütahya, Eskişehir çevreleri ile akşam saatlerinden sonra Afyonkarahisar, Denizli’nin 700-800 m üzeri yüksek kesimleri ile Muğla’nın 900 m üzeri yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (5-20 cm) kar yağışları bekleniyor.

Muğla ve Denizli’nin yükseklerinde Cumartesi gece saatlerinden sonra, diğer yerlerde Pazar günü akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KAR UYARISI

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için kar yağışı uyarısında bulundu. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı olacağı tahmin edildiği belirtilerek, “Yağışların Van’da öğle ile akşam saatleri arasında; Hakkari, Muş ve Bitlis’te gün boyu devam etmesi beklenmektedir.”

“Sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları; Van’da 6, Muş’ta 0, Bitlis ve Hakkari’de 2 derece olması beklenmektedir” denildi.

Gündem - 07:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.