Omicron nasıl ortaya çıktı! Vartantı keşfeden bilim insanı anlattı

Dünya yaklaşık 2 yıldır salgınla uğraşıyor. Koronavirüsle mücadelede bütün dünyada devam ediyor. Koronavirüs dünyada ülkeler arası büyük bir …
Gündem - 19 Aralık 2021 19:15 A A

Dünya yaklaşık 2 yıldır salgınla uğraşıyor. Koronavirüsle mücadelede bütün dünyada devam ediyor. Koronavirüs dünyada ülkeler arası büyük bir hızla yayılmaya başladıktan sonra aşılamadaki yavaşlama yeni varyantlar ortaya çıkmaya başladı.

Varyantların ölümcül mü yayılma hızı daha mı hızlı soruları cevabını bekliyor. Omicron varyantı geçtiğimiz haftalardan beri sıklıkla duyuluyor. Varyantın ne zaman ve nerede ortaya çıktığının net bir cevabı henüz yok. Yeni varyantın hakkında detaylı bilgilere sahip olmak büyük önem arz ediyor.

Omicron varyantını keşfeden Güney Afrikalı doktor Anjelique Coetzee 5N1K programında açıklamalarda bulundu. Varyantı keşfeden doktorun açıklamaları şöyle;

Bu varyantı keşfim bir süreçten çok klinik bir tecrübeydi. Olay şu şekilde gelişti: Çalıştığım kliniğe bir hasta geldi kendisini muayene ettim. Yaşadığı semptomları dinledim. Kendisinin geçmişini titizlikle okudum.

Bazı şeyler mantıklı gelmedi, daha sonra hastamı koronavirüs için test ettim ve test pozitif geldi. Daha sonra hastanın ailesi de geldi ve muayene olmak istedi.

Yanlış ve farklı giden bir durumla karşı karşıya olduğumu anladım. Onların da testleri pozitif geldi. Diğer gördüğüm hastalar kovid-19 ile ilgili 7 hasta daha gördüm. Delta varyantının normal semptomlarımdan farklı daha önce karşılaşmadığımız semptomlar pozitif çıktı.

Komiteyi uyardım testi pozitif çıkan deltadan farklı semptomlar gördüğümü ve başka bir şeyin habercisi olacağını söyledim. Hemen bir dizileme analizi yaptım 5 gün sonra omicron adında yeni bir varyant olduğunu ve virüsün bir kez daha mutasyona uğradığını duyurduk.

Aslında bu durumu fark ettiğimde korkmadım, içimden kendime ‘bir daha olmasın’ dedim. Aslında biz bir varyant daha bekliyorduk. Aralık sonu ocak başı olacağını tahmin ediyorduk. Noel bayramı ve yılbaşı nedeniyle kutlamalar, kalabalık ortamların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmasını bekliyorduk. Maalesef bu duruma alışmak zorundayız.

Omicron varyantının diğer varyantlardan çok daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Virüsü başka bir ülkeye yaymak için çok fazla insana ihtiyacınız yok, sınırı kapatmak bir işe yaramayacak.

Şu anda koronavirüs ve varyantların pandemisinden geçiyoruz. Bu pandeminin grip gibi endemik salgına dönüşeceğine düşünüyorum. Yine de çok dikkatli olmamız gerek. Gelecekte diğer pandemiler için hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Şimdilik bulunduğum yerde güney Afrika’da sıkı bir karantina uygulanmıyor. Aşıların bu hastalığa karşı etkili ve koruyucu olduğunu söylemek mümkün. Aşı olduğumuz sürece insanları hastaneden uzak tutabiliriz.

Hastaneye omicron varyantı şikayetiyle gelen hasta sayısı endişe verici değil. Delta varyantı gibi bir durum başlarsa ciddi karantinaları dikkate almak gerekir. Mevcut aşılar insanları ciddi varyanta karşı koruyor.

Gündem - 19:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.