Özel öğrencilere anlamlı hediye

  Burada konuşan Bakan Özer, ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ projesinin Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütüldüğünü hatırlatarak, “Bugün 117 bin …
Gündem - 21 Aralık 2021 22:24 A A

 

Burada konuşan Bakan Özer, ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ projesinin Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütüldüğünü hatırlatarak, “Bugün 117 bin tane materyali 7 bölgeye göndereceğiz. 2022 yılı içerisinde de 483 bin yeni özel eğitim materyali yaparak, 2022 yıl sonu itibarıyla 1 milyon materyali tüm öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. Özel eğitim alan öğrencilerimiz materyalle ilgili sorun yaşamayacak” diye konuştu.

400 bini geçti

‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ projesi kapsamında, 2021 yılına kadar 8 bin 100 sınıfa, 400 binden fazla özel eğitim materyali gönderildi. Bugün gönderilen 117 bin materyalin 3 bin özel eğitim sınıfı ve okuluna dağıtımıyla birlikte son 3 yıllık süreçte 11 bin 100 sınıftaki özel çocuklar, özel materyalleriyle buluşmuş olacak. Materyal setleri, ilkokul ve ortaokulların bünyesinde açılan hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik, otizm, görme ve işitme yetersizliği olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim sınıfları başta olmak üzere özel eğitim okullarına devam eden özel çocuklara ulaştırılıyor. Kavram, okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanan özel eğitim materyalleriyle öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin zenginleştirilmesi hedefleniyor.

Dört ayrı materyal seti

Özel çocuklara ait özel materyaller, 4 ayrı set içeriyor. Orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik ve otizmi olan öğrenciler için oluşturulan sette örüntü küpleri, el kuklaları, kavram kartları gibi 46 parça ürün bulunuyor. Hafif zihin yetersizliği ve otizmi olan öğrencilere yönelik sette geometri tahtası, dört işlem çarkı, renkli sıralama çubukları gibi 37 parça ürün yer alıyor. Görme yetersizliği olan öğrencilere özel sette ahşap geometrik dörtlü yapboz seti, herkes için tombala, market seti gibi 15 parça ürün var. İşitme yetersizliği olan öğrencilere yönelik sette ise işaretin peşinde, zamanı öğrenelim, işlem trafiği gibi 25 parça ürün yer alıyor. Öğrenci sayısına göre orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik ve otizmi olan öğrenciler ile hafif zihin yetersizliği ve otizmi olan öğrencilere yönelik setlerden 1250şer tane, işitme ve görme yetersizliği olan öğrencilere hazırlanan setlerden ise 250’şer tane TIR’lara yüklenerek, illere gönderildi.

Gündem - 22:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.