‘Rüya sansürü’ AYM’den döndü

Anayasa Mahkemesi (AYM), mahkumun cezaevi dışına gönderdiği mektubunda rüyasını anlatmasını “örgütsel iletişim” sayan kurum idaresinin haberleşme özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi.
Gündem - 6 Ocak 2023 14:36 A A

HANDE ATILGAN Ankara – Cezaevlerinde ağırlığı siyasi içerikli pek çok materyal disiplin gerekçesiyle cezaevi idarelerine takılırken, AYM, mahkum Rağmi Çağan’ın bireysel başvurusu üzerine bu alanda yeni bir emsal karar oluşturdu.

3 bin TL tazminat

Çağan’ın eşine gönderdiği mektupta “rüyasını” anlattığı bölümün “gerekçesiz olarak” sansürlenmesini haberleşme hürriyetinin ihlal edilmesi sayarak, 3 bin TL manevi tazminata hükmetti.

Yüksek Mahkeme’nin, Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli kararına göre, Çağan cezaevinden eşine yazdığı mektupta, rüyasında tahliye olup eve gelirken, bir fabrikada iş bulduğunu ve çok sevindiğini gördüğünü anlattı. Cezaevi Disiplin Kurulu mektubun rüya ile ilgili bölümünü “örgütsel iletişim olabileceği” endişesiyle sakıncalı kabul ederek üzerini çizip gönderdi. Çağan, haberleşme hürriyetinin ihlali edildiği gerekçesiyle yargıya başvurdu. Ancak derece maddelerinden beklediği karar çıkmadı. Bunun üzerine Çağan konuyu bireysel başvuru yoluyla AYM’ye taşıdı. Başvuruyu inceleyen AYM, “bilgiye dayalı ve yeterli gerekçe olmaksızın” mektuba yapılan müdahalenin “demokratik bir toplumda gerekli olmadığını” belirterek, haberleşme özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. AYM, Çağan’a 3 bin TL manevi tazminat ödenmesine ve dosya ile ilgili yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

Gündem - 14:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.