Sağlık Bakanlığı’ndan ‘Omicron’ taraması

ANKARA Milliyet – Açıklamada görüşlerine yer verilen Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, “Omicron varyantına yönelik bir …
Gündem - 15 Aralık 2021 15:57 A A

ANKARA Milliyet – Açıklamada görüşlerine yer verilen Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, “Omicron varyantına yönelik bir tarama programı başlatıldı” dedi. Açıklamaya göre; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarları’nda varyantların tespitine yönelik sekans analizleri yapılarak uluslararası platformlarla paylaşılıyor. Türkiye’de geliştirilen “genomik surveyans” stratejisiyle önce örneklerde, PCR gibi bir yöntem ile, “nokta mutasyon” taraması yapılıyor.

Sonra sekanslama analizi

Bu taramada şüpheli bulunan pozitif örnekler, sekanslama analizi için Ankara’daki Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı’na gönderiliyor. Burada da “tüm genom dizi analizi yöntemiyle” varyantların türü tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlar uluslararası bilimsel platformlarda da paylaşılıyor.

Açıklamada, değerlendirmelerine yer verilen Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda başarılı çalışmalara imza attığını söyledi. Alfa varyantının ilk çıktığı Aralık 2020’den itibaren dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan bir “genomik surveyans” modeliyle “nokta mutasyon” tarandığını söyleyen Korukluoğlu, şöyle dedi:

“Zaman içinde virüsün izlenmesi gereken varyantlarına yönelik tarama testlerini sürekli güncellenerek rutin olarak tüm ülke laboratuvarlarında kullanıyoruz. Şu anda da aynı şekilde Omicron varyantına yönelik bir tarama programı başlatıldı.”

Gündem - 15:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.