Sıcaklıklar hafta başında düşüyor

Hafta sonu ve gelecek hafta ortasına kadar yurt genelinde kar yağışı ve yağmurun aralıklarla devam edeceğini belirten yetkililer, batı …
Gündem - 19 Aralık 2021 04:54 A A

Hafta sonu ve gelecek hafta ortasına kadar yurt genelinde kar yağışı ve yağmurun aralıklarla devam edeceğini belirten yetkililer, batı bölgelerinde mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıklarının doğu da ise pazartesinden itibaren düşeceği uyarısında bulunan meteoroloji, perşembe gününden sonra yağışlı sistemin yurdu terk etmesini beklediklerini kaydetti.

İç ve Doğu Anadolu donacak

Pazartesi günü Balkanlar üzerinden gelen yeni yağış dalgasıyla sıcaklıkların birkaç derece daha düşeceğini, yağışların kar ve karla karışık yağmur şeklinde görüleceğini ifade eden yetkililer, özellikle İç Anadolu’nun geceleri sıfırın altında eksi 12, Doğu Anadolu’nun ise -20 dereceleri göreceğine dikkat çekerek, don ve buzlanmaya karşı uyardı.

Marmara ve Karadeniz kıyılarında hafta başında görülecek sıcaklık düşüşü nedeniyle gecenin ilk saatlerinde İstanbul da dahil olmak üzere iç bölgelerde buzlanma görülebileceğine dikkat çeken meteoroloji yetkilileri, batı bölgelerinde kar yağışı beklenmediğini, zaman zaman kuvvetli sağanağın görülebileceğini belirtti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle araçlar kara gömülürken, 42 köy ve 137 mezra yolu ulaşıma kapandı. Kar kalınlığı kent merkezinde 10, yüksek kesimlerde ise yer yer 30 santimetreye ulaştı. Karın olumsuz etkilediği kentlerden biri olan Van’da ise 82 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapanırken, Muş’ta da kar yağışı ve tipi nedeniyle 17 köy ve 24 mezra ile ulaşım kesildi.

Gündem - 04:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.