Son dakika…Meteoroloji’den ‘salı’ için flaş uyarı! Donacağız

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, ülkemiz genelinde etkili olan yağışlı havanın 22.12.2021 Çarşamba günü etkisini kaybedeceği tahmin …
Gündem - 21 Aralık 2021 00:21 A A

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, ülkemiz genelinde etkili olan yağışlı havanın 22.12.2021 Çarşamba günü etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Ancak, sıcaklıkların 21.12.2021 Salı gününden itibaren Ege ve Akdeniz kıyı kesimi dışında kalan kesimlerde hissedilir derecede düşeceği, özellikle kuzey, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 10 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Salı ve Cuma günleri arasında bazı büyükşehirlerimizde beklenen en düşük ve en yüksek hava sıcaklıkları;ANKARA -9/-2, İSTANBUL 0/6, İZMİR 5/14, KONYA -12/0, SAMSUN 1/10, TRABZON -1/7 ERZURUM -19/-6, DİYARBAKIR -5/6

Soğuk havanın önümüzdeki hafta sonuna kadar etkili olacağı, hava sıcaklıklarının cuma günü batı kesimlerden başlayarak artacağı ve mevsim normalleri civarına çıkacağı tahmin ediliyor.

MUŞ’TA TİPİ! 30 KİŞİ MAHSUR KALDI

Muş’ta etkili olan tipi ve fırtına nedeniyle yolda 10 araç içerisinde mahsur kalan 30 kişi kurtarıldı. Merkeze 35 kilometre mesafede bulunan Bostankent grup köy yolunun Çatak mevkiinde tipi ve fırtınaya yakalanan vatandaşlar bölgede mahsur kaldı.

Bölgedeki vatandaşların yardımına yetişen Muş İl Özel İdare ekipleri, 2 saatlik zorlu çalışmayla araçları bulunduğu yerden güçlükle kurtardı. Ekiplerin bölgedeki çalışması devam ediyor.

Tipiye yakalanan vatandaşlardan Nurullah Tekin, Muş’tan Bostankent köyüne dönüş sırasında kar ve tipi nedeniyle yolların kapandığını söyledi. İl Özel İdare ekiplerinin yolu açtığını kaydetti.

Tekin, “Yollarımız şu anda açıldı ve köye gideceğiz. Fırtına nedeniyle araçlardan çıkmak çok zor. Göz gözü görmüyor” dedi.

İstanbul’dan köyüne dönen Bayram Tekin de kar ve tipiye yakalandıklarını belirterek, “Sağ olsun İl Özel İdare ekipleri yardımımıza geldi ve yolu açtı. Allah eksikliklerini vermesin” diye konuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’nın batısı dışında kalan tüm yurtta yağış bekleniyor.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Akdeniz Bölge geneli, Konya’nın güneyi, Karaman çevreleri, Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun batısı ve kuzeyinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, batı bölgelerde yer yer mevsim normallerinin altında, iç ve doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

İç ve batı kesimlerde kuzey yönlerden, doğu kesimlerde güney yönlerden genellikle orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların, Akdeniz bölge geneli, Konya’nın güneyi, Karaman çevreleri, Doğu Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun batısı ve kuzeyinde genellikle kuvvetli; Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 kg/m2), Antalya’nın doğu kıyıları ile Hatay’ın kuzey ve kıyı kesimlerinde şiddetli (51-100 kg/m2), yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle sağanak, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak, Akdeniz’in rakımı 1200 metre üzeri yüksek kesimlerinde, Konya’nın güneyinin Toroslar kesiminde, Karaman çevrelerinde, Doğu Anadolu’nun batısının yüksekleri ve dağlık kesimlerinde kuvvetli yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı ile kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Marmara ile Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde güney yönlerden kuvvetli (40-80 km/sa) ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN KAR UYARISI

İstanbul Valiliği, 16-21 Aralık tarihlerinde kentte hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altında seyretmesinin ve kentin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmurun etkili olmasının beklendiğini açıkladı.

Mega kent İstanbul’da hava sıcaklığı düştü. İstanbul Valiliği de 16-21 Aralık tarihinde beklenen hava durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada kentte hava sıcaklıklarının 4 ila 6 derece altında seyretmesinin beklendiği ifade edildi. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

19.12.2021 Pazar: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı yağmurlu, batı ilçelerinin (Arnavutköy, Çatalca, Silivri) karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

20.12.2021 Pazartesi: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

21.12.2021 Salı: Parçalı çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Arnavutköy, Ataşehir, Bağcılar, Başakşehir, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Pendik, Sancaktepe, Silivri, Sultangazi, Ümraniye) geçeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın; kuzeyli yönlerden orta kuvvette, Cumartesi ve Pazar günlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının ise mevsim normallerinin 4 ila 6 derece altında seyretmesi bekleniyor.”

İSTANBUL’DA KAR SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

İstanbul’da meteorolojinin uyarılarının ardından kar seferberliği başladı. 290 bin ton tuz depolarda tutulurken belirli bölgelerde kar küreme ve tuzlama araçları hazır bekletiliyor.

Havaların soğumasıyla birlikte İstanbul’un bazı noktalarında hava sıcaklıkları 4 derecenin altına kadar düştü. Hafta içinde bazı kesimlere kar yağdı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden de kar yağışı uyarıları ardı ardına geldi. Meteoroloji’nin orta ve uzun vadeli tahmin haritasına göre Türkiye’nin birçok ilinde kar yağışı etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre İstanbul’da kar yağışının Pazartesi gününden itibaren etkili olması bekleniyor.

Hal böyle olunca da kar seferberliği başladı. İBB şu anda deposunda bulunan 190 bin ton tuz ve bin 582 araçla karın olumsuz etkilerine müdahale etmek için hazırlanıyor. Cebeci’de bulunan tuz deposunda hazırlıklar giderek hız kazanıyor. Cebeci tuz deposunda kristalize olmuş tuzlar, elek diye tabir edilen makinelerden geçirilerek tekrar kullanıma hazır hale getiriliyor.

Buradan da kepçe yardımı ile kamyonlara yüklenerek, İstanbul’un çeşitli bölgelerine gönderiliyor. Önümüzdeki günlerde 100 bin ton tuzun daha depolara ilave edilmesi bekleniyor. İBB ve İSFALT’a bağlı ekipler AKOM’dan gelecek olumsuz bir bildirime karşı belirli noktalarda araçları ve tuz stoklarıyla hazır bekliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 GÜN İSTANBUL’DA KAR YOK

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün Marmara’nın batısı dışında yurtta yağış bekleniyor. Kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde KKY ve kar.

Konya’nın güneyi, Karaman kuvvetli, Antalya’nın doğusu, Mersin Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş şiddetli yağmur su baskınlarına Toroslarda yoğun kar ulaşımda etkili olur.

İstanbul’da bugün sabah saatleri yağmurlu rüzgar karayel ve poyrazdan kuvvetli ara sıra fırtına şeklinde esecek Sıcaklık 7 C Rüzgardan dolayı üşüme sıcaklığı 3-4 C hissederiz.

Anadolu’da önümüzdeki 3 gün kar devam edecek. İstanbul’da 3 gün kar görünmüyor. Çarşamba’dan itibaren Anadolu’ya kuru soğuklar hakim olacak. Ayaz sıcaklıkları sıfırın altına düşürecek.

Anadolu’da kar örtüsü olduğundan zirai don etkili olmayabilir ama örtü olmayan yerlerde tedbir alınmalı” dedi.

DENİZLİ KENT MERKEZİNE BEKLENEN İLK KAR DÜŞTÜ

Denizli’de geçtiğimiz günlerde yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, kent merkezinde de akşam saatlerinde görülmeye başladı. İlçelerde devam eden kar yağışı ardından hava sıcaklığı düşmeye başladı.

Meteorolojinin 18 Aralık 2021 Cumartesi günü için uyardığı kar yağışı akşam saatlerinde Denizli’nin yüksek kesimlerinde etkili olurken, kent merkezinde de yağış görülmeye başladı.

Beklenen kar yağışı Denizli’nin birçok noktasında etkili oldu. Kar yağışı Çameli ve Kale ilçesinde de etkili olurken vatandaşlar beyaza bürünen otomobillerinin üzerini temizledi.

Bazı vatandaşlar ise kar yağışı keyfini çıkarırken fotoğraf çektirdi. Kısa süre içerisinde etkili olan kar yağışıyla sürücüler ise zor anlar yaşadı.

KONYA BEYAZA BÜRÜNDÜ

Konya’da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Kar yağışıyla beraber vatandaşlar sokağa çıkarken bazıları kar yağışını oyun havaları ile karşıladı.

BAYBURT’TA, ÇOCUKLAR KARIN TADINI ÇIKARTTI

Bayburt’ta gece saatlerinde başlayan kar, aralıklarla etkisini sürdürüyor. Beyaza bürünen kentte çocuklar kartopu oynamanın keyfini yaşadı.

MUŞ’TA 1600 RAKIMLI KÖY KARA GÖMÜLDÜ

Muş’ta 1600 rakımlı Yukarıyongalı köyü kar altında kaldı. Etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 63 köy yolu ulaşıma kapandı. Merkeze 50 kilometre mesafede bulunan 1600 rakımlı Yukarıyongalı köyü, akşam etkili olan yağışla kar altında kaldı.

İki günde yaklaşık 60 santimetreye ulaşan kar kalınlığı, evleri, araçları ve traktörleri kara gömdü. İş makinelerinin giremediği dar sokaklarda da vatandaşlar kürek yardımıyla patika yollar açarak evlerine ulaşmaya çalışıyor.

Köy sakinlerinden Eyüp Omur, 2 günden bu yana kar yağışının devam ettiğini söyledi. Kar kalınlığının 50 santimetreye yaklaştığını anlatan Omur, “Çatılardan düşen karlarla kapıların önünde 1 metreyi aşan kar kütleleri var.

Biz kapıların önünü açarak evlere gitmeye çalışıyoruz. İş makinesinin giremediği yerleri küreklerle, ellerle açıyoruz. 6 aya yakın kar altında kalıyoruz. Köyümüz şu anda kar altında kaybolmuş durumda. Bazı yerlerde çatı ve zemin birleşmiş” dedi.

Karı eğlenceye dönüştüren çocuklardan İsa Özçelik ise, “köyümüzde çok fazla kar yağıyor. Arkadaşlarımızla kar topu oynuyoruz. Bu yıl mevsimin ilk karında eğleniyoruz” diye konuştu.

Gündem - 00:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.