‘Toprağın Kadınları’ Ebru, Selvi, Meneviş

Meltem Günay – Birleşmiş Milletler’in Binyıl Kalkınma hedeflerinden biri olan kadın özgürlüğü ve eşitliğini desteklemek amacıyla Yves Roches …
Gündem - 15 Aralık 2021 16:45 A A

Meltem Günay – Birleşmiş Milletler’in Binyıl Kalkınma hedeflerinden biri olan kadın özgürlüğü ve eşitliğini desteklemek amacıyla Yves Roches Vakfı tarafından gerçekleştirilen Toprağın Kadınları Yarışması sonuçları açıklandı. Bu sene Türkiye’de yedincisi düzenlenen yarışmayı, Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi ile Ebru Baybara Demir, Atıksızev – Toprak Hareketi ile Selvi Gürevin ve Yeryüzünün Dilini Anlamak için Ekolojik Okur-Yazarlık Eğitimi Projesi ile Meneviş Uzbay Pirili kazandı. Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları Ödülü 2022 kazananları 5 bin Euro’luk ödülün sahibi olurken aynı zamanda Ebru Baybara Demir’in projesi önümüzdeki günlerde Toprağın Kadınları Ödülü’nün uluslararası ayağında Türkiye’yi temsil edecek.

İşte o projeler

Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetim Projesi: Pazar yerlerinde ortaya çıkan, sebze meyveden oluşan, biyobozunur atık gıdanın kullanılmaz durumda olanlarını komposta dönüştürülerek çiftçinin toprağı iyileştirilmesi için ücretsiz dağıtımını, kullanılabilir olanlarının ise aşevlerinde kullanımı ve paketli gıdaya dönüştürülmesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını kapsıyor. Proje; 34 il ve ilçe belediyesinde eş zamanlı olarak yürütülüyor. Gönüllü bir hareket olarak bu projede, Demir başta olmak üzere, çevre mühendisleri ve akademisyenlerin yanı sıra Türkiye genelinde bin 500’ü aşkın gönüllü aktif olarak yer alıyor. Demir kazandığı ödülle projenin yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

Atıksız Ev- Toprak Hareketi Projesi: Gezegenimizdeki toprağın yanlış kullanımı sonucu geldiği fakirlik noktasından çıkışı yine kendi elimizle olacağına inan Selvi Gürevin’in girişimiyle ortaya çıktı. Evden çıkan gıda atıklarının toprağa zenginlik katmak üzere en küçük yerel birim olan mahalle, kurum ve okullardan toplanarak kompost üretme amacıyla kullanılma hedefi projenin ana noktası. Kadının etkili olduğu mutfağın yine kadının üretkenliği ve yerel toplulukların desteği ile gezegeni iyileştireceğine inanan Gürevin kazandığı ödül ile gıda atığını hanelerden toplamak için makine, kompost alanında kullanılmak üzere ekipman ve malzeme almayı planlıyor.

Yeryüzünün Dilini Anlamak için Ekolojik Okur-Yazarlık Eğitimi: İzmir’de ve ülkemizde sürdürülebilir kalkınma sürecine ve doğayla uyumlu yaşam biçimlerinin benimsenmesine destek olmak, aktif olarak sürecin içinde yer almak için Meneviş Uzbay Pirili tarafından hayata geçirildi. Proje ekolojik okuryazarlık katılımcılığına ve aktif öğrenmeye dayalı sürdürülebilirlik eğitimi sunuyor. Bu eğitimler aracılığıyla, katılımcıların insan-doğa ilişkilerine ve ekolojik sorunlara karşı farkındalığının gelişmesini, sürdürülebilir yaşam biçimlerine yönelik yerel ve küresel çözümlerin bir parçası olmak için harekete geçmelerini hedefliyor.

Gündem - 16:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.