Yağmur, kar ve güneş bir arada

Bolu’da D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinde ticari araçların kış lastikleri kontrol edildi. Polis ekipleri, kış lastiği zorunluluğuna uymayan 5 …
Gündem - 18 Aralık 2021 00:30 A A

Bolu’da D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinde ticari araçların kış lastikleri kontrol edildi. Polis ekipleri, kış lastiği zorunluluğuna uymayan 5 aracın sürücüsüne toplam 4 bin 230 lira cezai işlem uyguladı.

Antalya’da ise dün iki mevsim birlikte yaşandı. Saklıkent Kayak Merkezi’nde kar yağışı etkili olurken, dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde vatandaşlar güneş altında denize girdi. Saklıkent Kayak Merkezi’nde kayak okulu işletmecisi Cuma Özaydın, sezonun bir hafta içinde açılmasını beklediklerini söyledi. Kentte hava sıcaklığı 14 derece nem oranı yüzde 42, deniz suyu sıcaklığı ise 20 derece olarak ölçüldü.

Bartın’ı ise sağanak yağış esir aldı. Bartın’a 2 günde metrekareye 15 kilogram yağış düşerken, kentin içinden geçerek Karadeniz’e dökülen Bartın Irmağı’nda su seviyesi yükseldi. Taşma noktasına gelen ırmağın Çağlayan piknik alanı yolunun bir kısmı su altında kaldı, sekiz köye ulaşımı sağlayan köprü kapatıldı. Ekipler önceki gece boyunca taşkın riskine karşı ırmak boyunca kontrollerde bulundu. Metrekareye 50 kilogram yağışın düştüğü Kurucaşile ilçesinde derelerin taşması sonucu tarım arazileri ve yollar sular altında kaldı. Batı Karadeniz bölgesi için kuvvetli yağmur uyarısı yapıldı. 

Kazdağları’nda yollarda kar çilesi

Yurdun birçok bölgesinde yağmur ve kar hayatı olumsuz etkiliyor. Balıkesir’in Havran ilçesinde Kazdağları’nda önceki gece başlayan kar yağışı, sürücülerin çilesi haline geldi. Balıkesir Edremit-Çanakkale Yenice Karayolunda meydana gelen buzlanmalar nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Afyonkarahisar’da günlerdir beklenen kar yağışı dün sabaha karşı etkili oldu. Sandıklı ve Şuhut ilçeleri arasındaki Kumalar Dağı ve çevresinde kar kalınlığı yaklaşık 40 santimetreyi buldu. Iğdır’da etkili olan soğuk hava ve sis nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Sıcaklığının eksi 4 derece ölçüldüğü kentte vatandaşlar dışarıya çıkmakta zorluk çekti.

Zonguldak’ta önceki akşam yağan sağanak yağış nedeniyle birçok bölge heyelan tehlikesi yaşarken, Gökgöl Mağarası’nı aşırı yağışlar nedeniyle su bastı. İçerideki su temizlenene kadar mağara ziyarete kapatıldı. Ekipler içerideki suyu çıkarmak için çalışma başlattı.

Kar ve tipi, Erzincan – Sivas karayolu Kızıldağ Geçidinde ağır tonajlı araçların ilerlemesini güçleştirdi. Ankara, Eskişehir ve Bolu Dağı kar yağışı ile beyaza büründü. 

Gündem - 00:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.